Udskriv
Tip en ven

Omsorg og sang

23. oktober 2008

En stor trang til at vise omsorg er et af nøglepunkterne for Dorte Lundbo, som siden den 1. juni har været ansat som sognemedhjælper ved Johannes Døbers KirkeDorte Lundbo er Johannes Døbers Kirkes nye sognemedhjælper

Frivilligt arbejde i Sct. Nicolaitjenesten og på Diakonissestiftelsens Hospice foruden menighedsrådsarbejde og mangeårig korsang er blot nogle af de erfaringer, som den nye sognemedhjælper i Johannes Døbers Kirke har med sig i sit arbejde. Et arbejde der primært består i at styrke det diakonale arbejde i sognet, blandt andet ved oprettelse af en besøgstjeneste.

Et veludviklet omsorgsgen
Oprindeligt er Dorte Lundbo uddannet børnehavepædagog og har i knap 21 år arbejdet i københavnske daginstitutioner, og som børnehaveklasseleder i 12 år. Men efter de mange år blandt børn, fik Dorte Lundbo lyst til at bruge sit omsorgsgen, som hun kalder det, i arbejdet blandt voksne. For 5 år siden begyndte hun derfor på sognemedhjælperuddannelsen på Diakonissestiftelsen. Ikke mindst det efterfølgende praktikforløb i Kingos Kirke var af stor betydning for Dorte Lundbo.
– Under min uddannelse var jeg i praktik i Kingos Kirke hos den daværende sognemedhjælper Anne Rauff. Med hendes store engagement, ikke mindst blandt sognets ensomme ældre, var hun en stor inspiration og samtidig en fantastisk supervisor, siger Dorte Lundbo.

Fra institution til kirke
Arbejdsopgaverne i Johannes Døbers Kirke består blandt andet i opsøgende arbejde blandt sognets ældre beboere, oprettelse af en besøgstjeneste og deltagelse i højskoleeftermiddage. Men pga. en omstrukturering af arbejdsopgaverne i kirken i forbindelse med en sammenlægning af kordegnekontorerne i Johannes Døbers Kirke og Margrethekirken er det desuden Dorte Lundbos opgave at varetage kordegnens traditionelle opgaver i forbindelse med søndagshøjmessen.
Hun lægger ikke skjul på, at det er en anden verden, hun har bevæget sig ind i, fra institutions- og skolelivet til kirken.
– Det er en ganske anden verden. Jeg er utrolig glad for at være her. Der er i lige så høj grad brug for mit omsorgsgen her, som der var det i arbejdet som pædagog, forklarer Dorte Lundbo og tilføjer, at der blandt andet også er planer om yderligere tiltag for at tilgodese de mange unge familier, som efterhånden er kommet til i sognets nye kvarter, Valbyhave.

Et langt liv med musik og sang
Men det er ikke kun omsorgsgenet, der fylder meget i den nye sognemedhjælpers liv. Igennem 29 år har Dorte Lundbo sunget i blandt andet Akademisk Kor og desuden en del år i kammerkoret ”Audite ”.
– Når man synger, bringer det tit én rundt i andre lande på korrejser. Dette har også været tilfældet for mit vedkommende. Händels Messias har jeg sunget hvert år, i de 29 år jeg var med i Akademisk Kor. Jeg elsker at synge. Og det var også i korsammenhæng, at jeg som ung mødte min mand. Musikken har vi altid haft tilfælles, siger Dorte Lundbo, der stadig, selvom hun har været nødt til at trappe ned på koraktiviteterne, sammen med sin mand bruger mindst en uge af sin sommerferie på at deltage i korstævner, de sidste 3 år på Grundtvigs Højskole.
Sangen i kirken nyder hun selvsagt også. Ikke mindst de nye salmer.
– I Johannes Døbers Kirke har vi noget, vi kalder månedens salme. Salmen, som bliver sunget hver søndag som 2. salme i gudstjenesten bliver hver måned valgt af skiftende grupper i kirken. Det er en utrolig god mulighed for at blive mere fortrolig med de nye salmer i salmebogen. Der er så mange fine af slagsen. ’Tænk at livet koster livet’ og ’Menneske din egen magt’ er nogle af mine personlige favoritter, siger Dorte Lundbo.

 

Kirsten Mose


Oversigt over Nyt om navne artikler
Se også

Må frit gengives med angivelse af kilde: FOLKEKIRKEN i København