22. oktober 2009

Over gaden under vandet


Ingen hverdagsstressede går helt ram forbi i denne films beskrivelse af moderne mennesker som for tit har for travlt med de mindre væsentlige ting

I morges triller jeg cyklen frem, for at opdage, at jeg har placeret min to-årige søn på gårdens kolde oktober-asfalt…iført små lyseblå sokker. Vi er for sent på den til musiktime i vuggestuen og der er også en filmanmeldelse, der skal skrives på arbejde, derfor har jeg i hast båret barnet ned ad bagtrappen - uden at opdage, at støvlerne manglede.

Det er ikke i sådanne situationer, man er mest stolt af sig selv som forælder. Dagen før havde jeg til pressevisningen af ’Over gaden under vandet’ netop lunet mig ved, ikke at være den mor, som står på den forkerte skole for at hente sit barn, som det sker for den stressede og selvfokuserede skuespiller, Anne, spillet af Sidse Babett Knudsen. I mens begiver hendes lille knægt sig alene til fods hjem gennem myldretidstrafikken på Christianshavn.

Mig, mig, mig
I Charlotte Sielings veldrejede generationsportræt om tre par i fyrrerne, handler det om forældreskab, karriere, kærlighed og utroskab. Handlingen i ’Over gaden under vandet’ udspiller sig i Christianshavns kreative overklasse over et døgn. Ægteskaber opløses og nye forhold er måske -måske ikke- under opsejling. Børnene er elskede, men overladt til sig selv, mens deres forældre klovner rundt og prøver at få det hele til at gå op i en højere enhed, eller rettere: til deres egen fordel. ’Det er mig, det handler om’ som Anne siger til sin mand Ask under endnu et besøg hos parterapeuten.

Veloplagt ensemblefilm
Vi er i behageligt selskab med den velkendte, nye generation af danske skuespillere. I rollerne ses blandt andre Anders W. Berthelsen som den rare, whiskydrikkende Bjørn, Ellen Hillingsø som hustruen Bente, som ikke orker ham mere og Nicolas Bro som filmens ’førsteelsker’, Ask, der er kørt sur i sin kones altopslugende skuespillerkarriere og derfor leder efter kærligheden andetsteds. Der er meget fine præstationer hele vejen rundt, ikke mindst fra de helt unge, debuterende skuespillere. Man får fornemmelsen af, at både skuespillerne og holdet bag filmen har haft det sjovt under tilblivelsen. Timingen og det legende brænder igennem. 

Inspireret af egen historie
Instruktør Charlotte Sieling er tidligere skuespiller, men har siden midten af 90erne arbejdet som manuskriptforfatter og instruktør, bl.a. af DR’s dramaserier ’Rejseholdet’, ’Krøniken’ og ’Forbrydelsen’. ’Over gaden under vandet’ er Charlotte Sielings første spillefilm og efter eget udsagn er den inspireret af hendes egen skilsmisse for ni år siden. Hun hverken blåstempler eller dæmoniserer utroskab, men undersøger relationerne mellem mennesker og lægger dem frem for os. Det sker med denne film både begavet, kontant og med glimt i øjet.

Over gaden under vandet
Instruktion: Charlotte Sieling
Danmark, 2009, Nimbus Film

Filmen har Danmarkspremiere fredag den 23. okt. 2009

 

Elsebeth Grummesgaard Gjesing


Flere anmeldelser
Se også


Hannahs Valg



Departures



Earth


Må frit gengives med angivelse af kilde: FOLKEKIRKEN i København